Postovani Dr. Milane ,molim Vas da odgovorite na moje pitanje. U periodu od 1-og do 10-og aprila bila sam bolesna i lekar mi je dao terapiju,antibiotike. Trenutno mi menstruacija kasni 5 dana,kako sam izracunala plodni dani su mi bili oko 10-og aprila,a poslednji put sam imala od 27-31-og marta.Da li je to rizicno,i da li antibiotici uticu na plod? U braku sam 6 meseci.Da li bi trebalo da uradim test trudnoce i posetim ginekologa? Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 27. 04. 2007.

    • Dobro ste izracunali -to jeste bio period plodnih dana. Antibiotici iz grupe penicilina i cefalosporina ne uticu stetno na plod. Ako je u ovom ciklusu doslo do trudnoce i ona je vitalna ne sekirajte se zbog lekova koje ste uzimali jer oni nisu ostetili plod ( u ovom periodu vazi zakon sve ili nista tj. ako je noksa ostetila plod trudnoca nece uspeti a ako je trudnoca vitalna onda je sa njom sve u redu). Ukoliko je test na trudnocu pozitivan mozete planirati posetu ginekologu- radi potvrdjivanja vitalnosti iste.