jas sum od Makedonija veke 2 god. sum vo brak i nemame deca .imam ne redovni menstruacii na 5 meseci.porano imav redovni na 28 dena.odev na ginekolog i mi kaza deka se e vo red mozebi od stres od promena na sredina .i mi prepisa ciklo proginova gi piev 3 meseci i imav menstruacija na 28 dena a koga prestanav da gi zemam nemav 6 meseci i mi dojde .doktorot mi kaza da gi zemam i klomifen no jas ne go poslusav.inaku nikogas ne sum odela na celosen pregled samo na UZ imam 26 god. soprugot 34 god.i imame neredovni seksualni odnosi 1 vo mesec. a mnogu sakame da imame bebe. ve molam posovetuvajte me nesto i vi blagodaram odnapred.

    Odgovoreno: 09. 06. 2008.
    • Poslusajte ginekologa: uzmite klomifen, UZ-cno pratite ciklus, neka Vam ginekolog indukuje ovulaciju i imajte ciljane odnose (covek mora da Vam je tu) - to je pravi put za Vas i verovatno ce brzo dati rezultate. Ovako - kako ste opisali verovatnoca da ostanete trudni je mnogo mala. Znaci sve mora da se isplanira: stimulacija, ovulacija i odnosi da bi doslo do rezultata.