Postovani doktore Stefanovicu, Na ultrazvucnom pregledu doktorka je ustanovila da imam mikrocisticne jajnike (najveca 8,4mm) i prepisala mi terapiju pilulama Diane-35. Zabrinuta sam jer cujem mnoge price o stetnosti anti-bebi pilula i interesuje me koliko su one uspesne u lecenju ovakvih cisti, kao i da li postoji neki drugi nacin za resenje problema sa cistama. Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 09. 06. 2008.
    • Mikrocisticni jajnici nisu dijagnoza vec opis vidjenog stanja na jajnicima. Policisticni jajnici su nesto drugo a da bi se postavila dijagnoza istog sindroma (sindrom policisticnih jajnika) potrebno je hormonsko ispitivanje i folikulometrija. Tek posle takvog ispitivanja moze se pristupiti lecenju ovim kontraceptivom. Ovaj sindrom karakterisu: policisticni jajnici (UZ-cno), izostanak ovulacije (posledicni sterilitet), pojacana dlakavost, retke menstruacije, povecana telesna tezina, insulinska rezistencija. Popricajte sa Vasim ginekologom o ovome i ako ste zena koja pripada ovoj Dg onda je terapija OK.

Komentari na pitanje: #6245

    • Poštovani doktore Stefanoviću, da li se tablete Diane-  35 koristi svaki dan ili ima određeno kad se pije, prepisao mi je doktor da ne bih ostala trudna pošto sam ja tražila. Da li trebam da pravim pauzu i na koliko sati se pije, uputstvu nemam ništa napisano kad i kako se pije? Hvala unapred.