Poštovani doktore, Hvala na svim do sada datim odgovorima, ali imam još nekih nedoumica. trenutno sam u 29-toj nedjelji trudnoće težinu držim pod kontrolom jer sam iprije trudnoće bila gojazna tako da sam se ugojila za sada nekih 7 kg. i imam oko 82 kg. na 167cm. visine trudnim se jesti zdravo medjutim u zadnjih par dana zbog visokih temperatura primijetila sam da ako duže sjedim malo mi oteknu noge dok ruke nešto više, da li to može da se nekako smanji ili ukloni u potpunosti?? i spriječi još veće oticanje postoje li neka pravila ili svaka trudnica mora oticati?? Još jedno kratko pitanje pritisak mi je u redu čak nešto niži ali sa velikim pulsom oko 100-110 otkucaja, da li je tzo normalna vrijednost i može li predstavljati problem prilikom porodjaja s obzirom da mi je dah jako kratak i da se brzo zamorim?? Hvala veliko unaprijed!!

    Odgovoreno: 01. 06. 2008.
    • Otoci koji nisu praceni povisenim pritiskom i gubitkom proteina putem mokrace su tzv. dobri otoci- i oni ne treba da Vas zabrinjavaju. Vise se odmarajte, (podignite noge- da olaksate drenazu) izbegavajte vrucinu i prekomerno znojenje (gubi se so a ona "drzi" vodu). Nemojte jesti neslano, ali ni preslano. Izbegavajte koncentrovane ugljene hidrate a forsirajte proteine (morsku ribu- plava, losos), pijte magnezijum i omegu 3. Koliko meseci toliko kilograma smete da se ugojite- Vi ste super. Tahikardija je fizioloska pojava u trudnoci, ali moze biti posledica anemije te je savet da proverite krvnu sliku i uvesite gvozdje ako je potrebno (moguce je).