U poslednjih pola godine mi se telesna težina povećala za 9-10 kg, pojačana mi je maljavost tela, menstrualni ciklus mi je poremećen(traje 15dana sa obilnim krvarenjem i zgrušanom krvlju i nakon 15 dana ponovo imam krvarenje). Gojim se najviše u predelu stomaka i imam osećaj da sam sva otečena. Pijem 50mik.Euthirox tableta svako jutro jer imam smanjeno lučenje štitne žlezde. Ginekolog mi je na ultrazvuku pre par meseci ustanovio vodene ciste na levom jajniku (jajnik se ne vidi od cista), i nije mi dao nikakvu terapiju.Da li su mi ciste uzrokovale sve ove promene u organizmu ili štitna žlezda.?

    Odgovoreno: 01. 06. 2008.
    • U osnovi Vaseg problema je stitna zlezda, ali osovine Hipotalamus-Hipofiza- Stitna zlezda i  HT-Hf- jajnik su dve osovine koje mogu uticati jedna na drugu- dakle radi se o kompleksnom endokrinoloskom problemu koji zahteva angazovano lecenje i od strane endokrinologa i od strane ginekologa. Potrebna je korekcija terapije od strane endokrinologa, ali i terapija od strane ginekologa na osnovu vrednosti hormona i aktuelnog klinickog i UZ-cnog nalaza. St se tice ginekoloskog dela bar oralna kontracepcija za pocetak da se smiri jajnik.