Postovani, Nedavno sam bila na ginekoloskom pregledu i receno mi je da je desni ovarij 3x2cm, uredne gradje sa ranim zutim tijelom RI o.45, dok je lijevi ovarij sa dva sekundarna folikula, ali i sa endometrioticnom cistom 25x25mm. Ostali nalazi su uredni. Molim vas da mi odgovorite koliki je normalan broj sekundarnih folikula? Preporuceno mi je da ostanem u drugom stanju. Ako se to ne desi ovaj mjesec, da naredni mjesec pijem klomifen 50m, 2x1. Zasto se prepisuje klomifen ako postoji prirodna ovulacija? Moj ginekolog kaze: "da malo ubrzamo prirodu i povecamo sanse, posto imam 35 godina". Kolika je mogucnost blizanacke/visestruke trudnoce u ovom slucaju? Da li endometrioticna cista ove velicine moze da utice na mogucnost ostvarivanja trudnoce? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 21. 04. 2007.

    • Manje vise Vas UZ-ni nalaz je uredan i ta "cista" od 25x25 mm je samo sumnja na endometrioticnu cistu (potrebno je pracenje jos barem nekoliko Uz-ka, laparoskopija itd ). Ako je ustanovljeno da nema ili da izostaju ovulacije onda je klomifen u redu, ali je i verovatnoca vestacke blizanacke trudnoce veca. Ne znam koliko ste dugo u "akciji" pravljenja bebe, ali ako je period duzi od 6 meseci bez efekta onda je potrebno potraziti pomoc lekara , ali kao par a ne samo Vi. Ova velicina "ciste" ne bi trebalo da pravi vece probleme, ali posto se radi o kompleksnoj stvari potreban je i kompleksan pristup. Uvek imate pravo i na drugo misljenje.