Hvala na brzom odgovoru. Prvi rezultat papa testa je bio III LSIL. 1. Isecci tkiva velicine 3 i 7mm, uzeto sve 1k. 2. Materijal izgleda sluzi, uzeto sve 1k. Dg. 1. LSIL cervicis uteri 2. Fragmenti sluznice endocerviksa ocuvane morfologije. Dg. St. post biopsiam PVU et curettage endocervicis a.d.V LSIL PVU Radiocauterisatio PVU. Dg. St. post radiocuterisatio PVU pp LSIL PVU. Posle mesec dana uradjen mi je papa test i nalaz je: LSIL ( u preparatu uzetom bruch-om ) PA: III Dr . mi je uradio ponovo biopsiju: 1. Dva nepravilna fragmenta tkiva. Uzeto sve 1k. 2. Sluz i koagule krvi. Uzeto sve 1k. Dg: 1 - LSIL cervicis uteri (jedan mikroskopski fokus ). 2 - Metaplasia squamosa ico mpleta laminae epithelialis mucosae endocervicis uteri. To mi je radjeno u mom gradu i dr je predlozio konizaciju grlica materice - klasicno. Mnogo sam bila uplasena, i otisla sam na VMA. Uradili su mi ponovo papa test: PA - ASCUS VS - II Endocervikalno par blago uvecanih jedara mirnog kroatina. DG: ST. post Biopsiom PVU Predlaze se LEEP i CU cervikalnog kanala. Mene zanima da li je isto to sto mi predlazu u mom gradu i na VMA? I sta znaci LEEP? I sta je bolje da uradim i da li se to leci?

    Odgovoreno: 25. 05. 2008.
    • O biopsiranom tkivu patolozi su se izjasnili po Bethesda klasifikaciji- nesto sto treba da pomiri patologe i klinicare- i Vas nalaz odgovara CIN-u 1 (cervikalna intraepitelna neoplazija gr.1) inace najblazi stepen promene koji se u praksi "sredjuje" spaljivanjem, radiotalasima ili laserom- sto je Vas Dr primarno i uradio, ali je na ponovljenom nalazu opet nadjen LSIL (odn-CIN1). Na VMA su Vam predlozili konizaciju omcom (usijanom omcom skine se deo grlica) i kiretazu kanala grlica (da bi se eventualni proces u kanalu dijagnostikovao); Vas Dr vam je predlozio klasicnu konizaciju ( i tu se radi kiretaza cervikalnog kanala). Ja nemam iskustva sa konizacijom omcom te sam za klasicnu operaciju. U svakom slucaju bilo kojom metodom da uradite konizaciju time ce lecenje biti zavrseno jer su promene blagog stepena.
      Pozdrav.