Postovani dr Stefanovicu, Bila bih Vam veoma zahvalna ako biste bili u mogucnosti da mi date savet kako da se izborim sa problemima koje imam u PMS-u koji su u poslednje vreme vrlo cesti i tesko ih podnosim jer me sprecavaju u obavljanju svakodnevnih obaveza. Dakle, to su najcesce slabost, malaksalost, vrtoglavica, drhtanje citavog tela, klecanje kolena, pad secera i krvnog pritiska. Krvna slika mi je dobra, nema znakova anemije, hemoglobin je u redu i pored cestog unosenja vitamina tecnosti stanje se ne popravlja bitnije. Simptomi su pojacani prva 3 dana menstr. krvarenja. Unapred hvala. S postovanjem, Dragana

    Odgovoreno: 20. 04. 2007.
    • Dragana, PMS zna da bude vrlo neprijatan i ponekad tesko resiv problem. Ukoliko Vam to odgovara moj predlog bi bio oralna kontracepcija i toYasmin od prvog dana ciklusa najmanje 6 meseci, a naravno i duze. Ukoliko Vam to ne odgovara ( mada ce sa sigurnoscu resiti problem) mozete probati sa higijensko dijetetskim rezimom koji ce podrazumevati pojacan unos preparata soje( ima ih na trzistu) i eventualno analgetici i diuretici u drugoj polovini ciklusa- mada je uspeh ove terapije promenljiv. Naveli ste da imate i probleme prva tri dana ciklusa te bi ste pred ocekivanu menstruaciju mogli uzeti 2-3 dana 2x1 aspirin (dosta dobar efekat). Ipak oralna kontracepcija je za takvu simptomatologiju pravo resenje- probajte.