Postovani doktore, imam 23god i vec 3god od kada sam seksualno aktivna imam neredovne menstruacije.Koristila sam diane 35 ali cim ih prestanem piti menstruacija opet izostaje.Nedavno sam 15dana od menstruacije nakon odnosa imala krvavi iscjedak ,pa da li je moguce da je to povezano?Na ultrazvuku su mi utvrdjeni mikrocisticni jajnici,pa molim za objasnjenje sta to znaci?Imam IIIa+b+VI grupu sekreta,vec duze vrijeme,vaginalete ne pomazu? unaprijed hvala

    Odgovoreno: 24. 05. 2008.
    • Na osnovu ovoga sto ste napisali moguce je da pripadate zenama koje imajusindrom policisticnih jajnika (PCOSY) koga karakterisu: jajnici zadebljale kapsule,retke menstruacije, izostanak ovulacije, hormonski dizbalans, gojaznost,pojacana dlakavost, insulinska rezistencija i naravno sterilitet. Ne moraju biti prisutni svi simptomi ovog sindroma, ali dovoljno je da nemate ovulaciju i problem je tu (neredovni ciklusi, krvavljenja pre vremena....). Da bi se definisao problem potrebno je ispitivanje koje ce pre svega obuhvatiti hormonski status (od 2-4 dana spontanog ciklusa), folikulometriju (UZ-cno pracenje rasta folikula) i naravno ginekoloski pregled. Kada se ovo obavi verovatno ce biti potrebno da se kod Vas  ukoliko zelite trudnocu ciklus stimulise (klomifenom ili metforminom), da se indukuje ovulacija i da se ide na ciljane odnose ili inseminaciju. Ukoliko ne zelite ciklus cete urediti hormonskim preparatima - najcesce oralnom kontracepcijom. Obavezno uradite i kolposkopiju i PA- test, a sto se tice sekreta probajte sa Geonistinom- a ako ne pomogne uradite V+C bris i lecite po antibiogramu. Uz terapiju vaginaletama i mozda oralnim antibioticima uzmite (duze vreme- po uputstvu) tbl. Laktogin (oralni probiotik za sredjivanje vag. flore).