Molim vas da mi proumacite nalaz PA. PA II grupa, u razmazu celije povrsnog sloja bez znakova diskarioze i hiperhromazije. savet PA i kolposkopija za sest meseci. Ako PA ne pkazuje nikakve promene(Ako ne pokazuje, zato vas i pitam) kako moj lekar na kolposkopiji vidi fini mozaik? HVvala unapred.

    Odgovoreno: 24. 05. 2008.
    • Zato postoje oba pregleda- PA predstavlja pregled celija koje su uzete brisom sa povrsine grlica i iz kanala grlica, a zatim farbane metodom po Papa-Nikolau. Ovako spremljen preparat se posmatra pod mikroskopom i uocavaju se eventualne promene na celijama ukoliko ih ima (kod Vas ih nema- i to je dobro). Ali, sama citoloska analiza nije dovoljna da se uoce sve promene na grlicu- te zato postoji i Kolposkopija- pregled genitalnog trakta zene pod uvecanjem- pri cemu se u sklopu ovog pregleda mogu naci neke patoloske slike koje treba propratiti- zato je Vas doktor zakazao pregled za 6 meseci jer je MZ patoloska kolposkopska slika. MZ je posledica epidermizacije epitela (kapilarna mreza i sivobeli epitel)- moze a i ne mora biti virusne geneze. Index maligniteta kod MZ je oko 8%- te je to razlog zbog koga Vam je nalozena kontrola. Ukoliko se zadrzi  (MZ) moj savet je ciljana biopsija i tretman grlica u zavisnosti od H-P nalaza.