Postovani, molim Vas za savet pri lecenju vulvodinije, koja mi je dijagnosticirana nakon bezbroj ginekoloskih, uroloskih, internistickih i fizijatriskih pregleda. Imam 35 god i nisam radjala. S ginekoloskog aspekta lecena sam unazad godinu dana od E.Coli, skidani su kondilomi radiotalasima, svi ostali brisevi na hlamidije, miko i ureaplasme, gljivice su uvek bili negativni. Imam od ranije PCOS. Unatoc izlecenoj E.Coli i uklonjenim kondilomima moje tegobe su i dalje perzistirale, stalana bol i pecenje pri ulazu vagine, bolni odnosi, a pogotovo sutradan bolovi nakon odnosa, bol i nadustost u u donjem delu stomaka, bol u donjem delu ledja, kao i delomicno bol u rektalnom delu. Daljnim pretragama smo iskljucili neko ozbiljnije oboljenje, radjene su lab. pretrage, SE, KKS, CRP, fibrinogen, tumor markeri, helicobakter, stolica na okultno krvarenje i gljivice, sve je uredu, urografija i cistoskopija, kolonoskopija, ct zdjelice, rtg donjeg dela kicme, ukratko receno na svim tim pretragama je ponesto nadjeno kao npr, kamen i pesak u oba bubrega, izrazena aerokolija u stomaku, hemoroidi, uklonjen je polip u debelom crevu na 40 cm, poslan na testiranje i lumbalna osteoporoza. Uskoro trebam zapoceti fizijatrijsku terapiju vezano za kicmu i karlicu, ali me interesuje sto jos mogu ukljuciti u lecenje vulvodinije, informisala sam se na internetu, vidim da mogu da se ukljuce i antidepresanti, ne znam koji su registrovani kod nas u Srbiji i da li su zaista od pomoci?!, ukoliko imate ikakvih saznanja vezano sa ovu vrstu boli, molila bih Vas za misljenje, hvala unapred!

    Odgovoreno: 22. 05. 2008.
    • Pokusacu da Vam prakticno pomognem oko ovog problema. Moj savet je tri meseca Cikloproginova (hormonska stabilizacija) i lokalno krema Ovestin prve nedelje 5 dana uvece posle 1-2 x nedeljno - po uputstvu. Budite strpljivi bar 10-tak dana. Takodje savetovacu i supozitorije Naproksena (ili Diklofena) po potrebi (kada bas boli). Za blage antidepresive obratite se psihijatru- mogu se naravno dobiti i mogu pomoci.Terapija ce sigurno pomoci.