Postovani dr. Milane, porodila sam se novembra 2007.Aprila ove godine sam bila na kolposkopiji i doktorka u Domu Zdravlja je videla granulom na desnom zidu vagine za koji kaze da je posledica porodjaja. Ostali rezultati su dobri, rekla je da je grlic dobar, PA II, nema patogenih bakterija u vaginalno cervikalnom brisu iako je III grupa vaginalnog sekreta.Preporucila je kontrolu za mesec dana i ukoliko nema promena uklanjanje granuloma radio talasima.Ja i dalje imam iste smetnje koje mi uglavnom onemogucuju seksualne odnose pa pretpostavljam da je uklanjanje neophodno. Da li mozete da mi objasnite rizike ovakve intervencije (da li je moguce da dodje do povrede grlica materice),da li je ova metoda bolna i gde mi preporucujete da zakazem uklanjanje?

    Odgovoreno: 21. 05. 2008.
    • Granulom je vezivno tkivo na mestu reza od epiziotomije i predstavlja lokalnu reakciju tkiva na savni materijal. Kontaktno krvari i moze praviti smetenje koje Vi imate. Ranije se skidao lapisom (kao granulom na pupku bebe), ali posto se verovatno radi o vecoj povrsini skidanje mozete obaviti radio-talasima. Mozete zakazati kod nas u Ginobsisu. Intervencija je minimalnog rizika (prakticno ih nema)- grlic materice se ne dira te nema bojazni da ce biti povredjen.