Postovani, 2006. god. sam operisala cistu na levom jajniku laparaskopski. Na godisnjoj kontroli nadjenja je nova, ne velikih dimenzija. Magnetna (koja ukazuje na neku neoplasticnu prirodu u sastavu ciste) i sve ostalo pa nova operacija, prilikom koje je odstranjen jajnik (levi) i po dobijenom nalazu dijagnoza je C56 Serios borderline malignancy C56 (avgust 2007.). Prosli mesec uradjen je seccond look (laparaskopski) i skinute priraslice, ciste sa desnog jajnika i kazu da ce sve biti u redu. Kakav je to tumor i da li se vraca, je li maligni i kakva su iskustva u lecenju istog. Na internetu slabo uspevam da nadjem bilo sta o toj vrsti tumora a zanima me sta se to desava s obzirom da su mi do sada uvek PAPA, CB i VB uvek bili u redu a marker tumori od 21 do 32,5 (sada 3). Napomenucu da je tumor i niz hemoragijskih cista izvadjen u celosti i kako kazu "dobro je sto je bio zacauren"... Da li je mozda trebalo odmah uraditi totalnu histerektomiju ili mogu ocekivati da ce danas-sutra opet isto da se vrati? Imam 34. godine i dete. Hvala Vam unapred.

    Odgovoreno: 20. 05. 2008.
    • Ovde se radi o tumoru jajnika- a to nema nikakve veze sa PAPA, VB i CB-jer je jajnik nezavisna celina i tako se i ponasa. Tumori jajnika su najopasniji i najnepredvidljiviji- ne daju simptome , a kada se jave onda je vec kasno ako se radi o malignomima. Sto se tice Vaseg rezultata- tumor koji je Vama operisan je border- line, znaci tumor koji je na granici  {vecina katrakteristika su mu benigne(dobrocudne) a neke-u odredjenom malom postotku- maligne(zlocudne)]. Vi ste napisali shifru tumora koja meni nista ne znaci- potrebno je sagledati H-P karakteristike tumora, nalaz u maloj karlici (second look), biohemijske analize, UZ-cne nalaze ostalih organa- a to radi onkoloski konzilijum (patolog, ginekolog, internista i radiolog) i na osnovu svetskih protokola donosi odluku o nacinu daljeg lecenja.Ako ne planirate trudnocu ja bih Vam predlozio totalnu histerektomiju-moram samo da se ogradim- ovo je ad hoc misljenje bez uvida u dokumentaciju i vise sa iskustvene no sa medicinski opravdane strane.