sa koliko dana trudnoce se moze 100 % ustanoviti pol deteta i koja klinika ili ustanova to radi kao i da li je tacno i efikasno utvrdjivanje pola deteta putem plodove vode.

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.
    • Pol deteta se moze najranije utvrditi i sa 8 nedelja trudnoce biopsijom horionskih cupica- ali to se ne radi jer moze doci do ostecenja bebe (cak i ako se radi kasnije od 11 do 14 nedelje). Znaci biopsija horionskih cupica u te svrhe moze se raditi od 11 do 14 nedelje, ali nije bezbedna. S druge strane prekid trudnoce posle 10-te nedelje trudnoce je protivzakonit te tako sta raditi ako je pol nezeljen - ici u kriminal i rizik??? Biopsija horionskih cupica se ne radi u NIsu. Analizom kariotipa iz plodove vode (amniocenteza) sigurnost je 100 %. Radi se od 16-18.te nedelje.