Molim Vas ako mozete malo mi objasniti vrijednost progesterona koji sam vadila 21. dan ciklusa. Vrijednost je 14,9 a referentne vrijednosti za lut. fazu su 3,3-71. Da li ovo znaci da sam imala ovulaciju? Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 17. 05. 2008.
    • Odgovor je pozitivan, ali najbolje je paralelno pratiti rast folikula i ovulaciju ultrazvucno - jer nivoi progesterona iako su u referentnim vrednostima ne moraju indikovati ovulaciju (sam akt- pucanje folikula). Takodje nize vrednosti prog. mogu usloviti nekvalitetno zuto telo i biti razlog neadekvatne druge faze ciklusa i steriliteta. Moj savet je folikulometrija.