Postovanje.Imam 33 godine,decu od 3 i 5g.Na oba porodjaja mi je ostala posteljica,a na drugom sam i obilno krvarila,Mojoj mami takodje,moja baka je i umrla na porodjaju od krvarenja.Zelela bih i trece dete,ali se bojim da ne iskrvarim,Postoji li mogucnost da mi se to desi,kako da to sa sigurnoscu utvrdim i sta vi mislite i preporucujete.HVALA

    Odgovoreno: 14. 05. 2008.
    • Proces placentacije nije moguce kontrolisati niti predvideti sta ce se desiti u sledecem porodjaju. Takodje tokom trudnoce i UZ-nog pracenja mi nismo u stanju da predvidimo poremecaj koji se moze desiti prilikom placentacije a to je "urastanje " posteljice vise od fizioloske granice. Ovaj poremecaj koji se karakterise razlicitim stepenom "urastanja" posteljice se manifestuje tek posle radjanja deteta- odnosno prilikom radjanja posteljice. Stepeni urastanja su razliciti  a u najtezem ne postoji mogucnost radjanja posteljice i mora se raditi uklanjanje materice posle porodjaja u interesu zivota zene jer je nemoguce zaustaviti krvavljenje. Ova vrsta poremecaja srece se kod "manje vrednih" tkiva materice, kod patoloske insercije posteljice, kod ostecenog zida materice- najcesce. Ovim kratkim opisom ne zelim da Vas uplasim- moze se desiti da u sledecoj trudnoci bude sve ok, ali se mogu desiti i komplikacije tipa krvavljenja ili cak i teze- nemoguce je predvideti te je izbor i rizik Vas. U principu u danasnjim uslovima - savremenog bolnickog, kontrolisanog radjanja - rizik od iskrvavljenja i smrti od toga je sveden na minimum.