Dijagnostikovani su mi sitni resicasti kondilomi i promene na grlicu materice (slika vise mozaika). Promene na grlicu materice postoje vise godina unazad, PA je II a VS III. Sta mi savetujete, dalje pracenje ili neku konkretnu akciju? Da li da uradim HPV tipizaciju, kako (analiza krvi ili bris) i gde u Srbiji se radi ? Imam 34 godine i nisam radjala do sad. Hvala unapred

    Odgovoreno: 13. 05. 2008.
    • Ja sam za aktivni stav: uradite ciljanu  biopsiju grlica  sa H-P verifikacijom promene a zatim "sredite" promenu na grlicu ( vrsta i nacin intervencije- u zavisnosti od H-P rezultata). Takodje uklonite kondilome najbolje laserom- najefektivnije ( sa najbrzim oporavkom). HPV tipizaciju za sada ne radite ( mada i to zavisi od H-P rezultata). HPV tipizaciju (radi se iz brisa) mozete uraditi u svim vecim gradovima : Bg, Ni, Ns, Kg.... Kod nas u Nisu to rade privatne biohemijske laboratorije i ginekoloske ordinacije a od drzavnih u Bg se to radi koliko znam na VMA. Pasivni stav je da rodite i da posle uradite kontrolu- porodjaj prirodnim putem ima reparativni efekat na promene na grlicu, ali ako se odlucite za ovaj put obavezno prvo uklonite kondilome jer u trudnoci moze doci do njihovog bujanja.