postovani, molim da mi odgovorite da li su vaginalni bris i vaginalni sekret jedno te isto, obzirom da sam ja radila vaginalni sekret i cervikalni bris, a vaginalni bris nikad, te stoga mislim da jeste isto, a volela bih i da mi pojasnite oba pojma (ili jedan :-) ) unapred zahvalna

    Odgovoreno: 13. 05. 2008.
    • Nije isto;
      Objasnjenje: Normalnu vaginalnu floru cini jedna vrsta bakterija koja se zove Dederlajnov bacil i kada se ona nadje u vaginalnom sekretu (VS) onda se radi o I ili II grupi VS; Kod remecenja vaginalne flore - pojave sekreta - moze se desiti da se u VS nadju razlicite bakterije i tada se radi o III grupi sekreta. Kada se u sekretu nadje gonokok (izazivac gonoreje-tripera) onda je to IV grupa sekreta. Izolacija parazita Trihomonas vaginalisa oznacava V grupu a candide (gljivica) VI grupu VS. Vag. i Cerv. bris- oznacavaju zasejavanje bakterija iz vagine i grlica na podloge sa antibiotikom- tu se odredjuje tacno o kojoj bakteriji je rec i na koji je antibiotik osetljiva te se moze sprovesti specificnio lecenje (ciljanim antibioticima).