Da li mozete da mi kazete do kada mogu da izvrsim abortus i da li postoji neki lek koji 100% izaziva spontani pobacaj? Tek sam skoro saznala da mi je decko u stvari jako sumnjiv tip a nisam zelela da slusam savete mojih roditelja po tom pitanju. Uglavnom smo koristili kondome prilikom odnosa osim jednom i izgleda da sam bas bila te srece da zaglavim. Molim vas da mi odgovorite jer sam stvarno ocajna a ne smem nikom ni da kazem sta mi se desava. Zahvalna

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • U nasoj zemlji dozvoljen je prekid do 10-te nedelje trudnoce (racuna se od
      prvog dana zadnje menstruacije)kod zene starije od 16 godina uz njenu saglasnost i naravno posle pregleda i kosultacije ginekologa. Tradicionalni nacin je kiretaza-klasicna i to svaki ginekolog zna da radi. Ono sto je bitno je da intervencija uglavnom prolazi bez komplikacija,i ne ostavlja posledice, ali posto se radi o krvavoj instrumentalnoj intervenciji uvek su moguci nezeljeni tokovi- te se nijedan ginekolog nije proslavio na ovim intervencijama. Ne zelim da Vas plasim, ali tako je. Do skora je u nasoj zemlji bio dozvoljen medikamentozni prekid (mifezinom)- dakle pijete lekove koji izazovu spontani pobacaj- sto se
      uglavnom vrsilo u privatnim ordinacijama prilicno uspesno i sa malo komplikacija. Posto taj lek nije imao  zvanicno odobrenje vec samo privremeno vise ga nema u ponudi- tako da Vam ostaje samo klasicna kiretaza.