Zovem se Irina, u 33. sam nedelji trudnoce. U zadnjih 7 dana osecam bolove pri dnu stomaka u vidu udara na besiku, takodje osecam i stvrdnjavanje stomaka. Na zadnjem pregledu i ultrazvuku koji je bio pre dva dana utvrdjeno je da je spoljasnje usce grlica otvoreno za clanak prsta, a unutrasnje zatvoreno, beba je nisko okrenuta glavom nadole. Prepisane su mi Partusistan tablete i nosenje trudnickog pojasa. Interesuje me da li su to sto osecam kontrakcije? Da li to sto je beba nisko moze dovesti do prevremenog porodjaja i koliko bi to za bebu u ovom periodu bilo opasno?

    Odgovoreno: 02. 04. 2008.
    • Tokom cele trudnoce materica "vezba"- kontrahuje se , ali te kontrakcije nemaju efekat na grlic ( u smislu skracenja i otvaranja). Neke zene te kontrakcije ne osecaju, druge ih dozivljavaju bolno... individualan je odnos prema njima. Ali ako kontrakcije dovedu do promena na grlicu onda su to kontrakcije koje mogu dovesti do prevremenog porodjaja- tu je presudna uloga ginekologa koji Vas je pratio i zna stanje Vaseg grlica te moze da konstatuje promenu i ordinira odredjenu terapiju (koja je Vama i propisana). Ponekad ovakva stanja ukoliko se ne saniraju tabletarno zahtevaju intravensku primenu lekova- ali to treba da odredi ginekolog koji Vas prati ( i zna stanje Vasg grlica)- zato je u Vasem slucaju potrebna cesca kontrola ukoliko se i pored propisane terapije bolovi ne smiruju. Takodje urinarna infekcija vrlo cesto u ovom periodu uzrokuje slicne senzacije te je moj savet da uradite KKS, Urin i urinokulturu. Radjanje bebe u ovom trenutku nije pozeljno zato sto se radi o prevremenom rodjenju i takve bebe su u riziku (cak zivotnom) pre svega zbog nezrelosti pluca (zato se mi i borimo da ostanu unutra do termina sto je 37-42 nedelja trudnoce). I jos nesto- beba nije "nisko" ( to ne postoji)- ona je tamo gde treba da bude- samo je pitanje grlica i kontrakcija ono sto je vazno.