Postovani doktore, Imam 26 godina. Menstruacija mi nikada nije bila redovna, a pre 7 meseci na redovnoj kontroli je utvrdjeno da su mi jajnici policisticni i propisana je tromesecna terapija Cyclo-Proginovom, posle cega su usledila 3 meseca bez terapije; stanje jajnika nije poboljsano, a menstruacija je izostala tokom meseci bez terapije. Uradila sam hormonalnu analizu 7 nedelja od poslednje menstruacije i rezultati su sledeci: FSH 6,6; LH 18,1; Progesteron 1,7; Estradiol 37,5; Testosteron 1,49; Prolaktin 234. Sada mi je prepisan Primolut-Nor-5, 3 meseca, pa opet neuzimanje terapije 3 meseca. Da li je terapija odgovarajuca? Da li postoji alternativa?

    Odgovoreno: 20. 03. 2007.

    • Sindrom policisticnih jajnika je vrlo cest simptom u nasem poslu. Karakterise se anovulatornim ciklusima, retkim menstruacijama, cesto ga prate gojaznost i pojacana maljavost. Moze predstavljati problem kada zena zeli da ostane trudna, ali i ne mora. Propisana terapija je ok, pri cemu treba imati na umu ovo sto sam Vam napisao i u tom smislu planirati trudnocu u konsultaciji sa ginekologom jer ponavljam tu se mogu javiti problemi .