Pre svega sve pohvale za sajt, i imam pitanje vezano za miome.Imam 35 godina, dvoje dece, Naime imala sam miom (intramuralni na zadnjem zidu materice) dimenzije 70x50 mm i zadnjih 6 meseci idem maltene svakih dva > meseca na UZ i kontroli�em,jer mi je bila predlosena operacija koju jos uvek odlasem jer se jako plasim "nosa".Medjutim na zadnjoj kontroli kod istog ginekologa i na istom UZ moj miom postao je subserozni dim 60x50mm . Od lekova ne koristim nista osim sto pijem saj protiv mioma. Probleme tipa odliva i bolova nisam imala ali mi se sada pojavljuje bol u donjem delu stomaka i osesam pritisak na besiku kao i sukrvisasti sadrsaj nakon odnosa. Lisno me zanima da li je opasno kada miom od intramuralnog postane subserozni ikako je to moguse jer svog ginekologa nisam pitala jer sam bila u soku i ostala sam tada bez pitanja,i da li postoji neki drugi nasin osim klasisne operacije... jer u porodici sam imala dva tragisna zavrsetka (postoperativni tok je izazvao u jednom slusaju! emboliju plusa a u drugom ileus, doduse operacije susi su bile u pitanju). Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 20. 03. 2007.

    • Posto imate 35 godina i miom velicine oko 6-7 cm (tacno u mm nije uvek moguce izmeriti) konzervativni tretman (lekovi) nece imati uspeha. Moguca je eventualno laparoskopska miomektomija (ali potrebno je tacno lokalizovati miom), mada je i za tu intervenciju miom prilicno velik.. Moj savet je klasicna miomektomija -posto Vam pravi probleme i nje se ne treba plasiti jer je to rutinska operacija sa minimalnim rizicima (koji su uostalom stalno prisutni oko nas).