Tokom trudnoce pocela je da me boli noga, malo tokom sedmog meseca, pa je  proslo da bi tokom devetog bolela sve vise da na kraju nisam mogla ni da  hodam. Normalno niko nista nije znao ili hteo da mi kaze.Posto jagodinski  lekari nisu znali sta mi je poslali su me na magnetnu rezonancu u Beograd  i tamo su mi rekli da ce proci ali sporo jer ne smem nista da pijem,u  pitanju je kicma L4 i L5. Pitanje je da li bi se ti problemi ponovili u  drugoj trudnoci i kako to spreciti? Mene i dalje povremeno boli noga,i  kicma ako spavam na ledjima ili na losem krevetu

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Trudnoca je stanje koje je praceno povecanjem telesne tezine, povecanom (fizickom) opterecenju kostano-misicnog sistema zene s jedne strane, a sa druge strane strukturnim promenama u sastavu zglobnih hrskavica- zglobovi bubre, menjaju se njihovi odnosi i opterecenost, te je moguca komplikacija koju ste Vi imali. Ona obicno nastaje na vec "rovitom" predisponiranom terenu- i ti problemi ce Vas pratiti verovatno citav zivot pa i u sledecoj trudnoci. Potrebno je konsultovati se sa ortopedom, neurologom i fizijatrom a savet ce sigurno bitio jacanje "pojasa" - znaci vezbe za jacanje trbusne i krsne muskulature, korekcija telesne tezine (ako je potrebno) i plivanje- najbolje.