postovanje, Imam 43 godine i poslednju menstruaciju sam imala 15.7.2006.Imam policisticne jajnike i 6.10.2006. mi je punktirana velika cista sa jajnika-nalaz uredan-bistar sadrzaj... posle toga sam krvarila skoro 1 mesec i uradjena mi je eksplorativna kiretaza(6.11.2006)-PH nalaz-polypus fibroglandularispartim cysticus endometrii. Opet nisam dobila ciklus i doktorka mi je dala Orgametril i 18.1.2007 sam imala vrlo obilan ciklus i posle toga opet nisam dobila... Lekar sa klinike misli da je perimenopauza-ali valjda bih dobila jos neki ciklus spontano-bez lekova? Do tada sam imala relativno uredne cikluse na 28 dana i sada sam u dilemi-da li cekati da priroda odradi svoje ili da insistiram na lekovima jer i u ovoj situaciji ja se osecam odlicno cak mislim da mi je i libido pojacan...
    Zahvaljujem se na Vasem strpljenju... Gordana D.

    Odgovoreno: 13. 03. 2007.
    • Perimenopausa je period a ne trenutak, znaci radi se o duzem vremenskom periodu u kome zbog popustanja ovarijalne funkcije (jajnicke) dolazi do iregularnosti ciklusa.Ovaj vremenski interval koga karakterisu pre svega neredovni ciklusi posle kojih se mogu javiti obilnija krvavljenja, ponekad i subjektivne smetnje (vrucine, depresije, promene raspolozenja, nesanica itd.) moze trajati i do 5 godina. Menopausa je poslednja menstruacija i da bi smo rekli da je zena u menopausi mora da prodje godinu dana bez krvavljenja- dakle retrogradno..Moj savet je da se dok nemate smetnji ne mesate, da vodite racuna o ishrani (magnezijum, kalcijum, morska riba, soja ), fizickoj aktivnosti (setnja-pola sata dnevno), kontrolisete grudi (uz), a da pomoc potrazite ukoliko se jave smetnje znaci interaktivan odnos sa Vasim ginekologom.