Sta znaci Papa III. Za koje vreme moze da eskalira i predje u IV?

    Odgovoreno: 12. 03. 2007.

    • PA III znaci da je zbog odredjenog razloga (najcesce infekcija Humanim Papiloma Virusom, mada moze i neka druga nespecifiicna) doslo do promene odnosa jedra i citoplazme pogodjene celije (diskarioza). Tesko je reci kada ce III grupa preci u IV (a to je prisustvo karcinomatoznih celija) ali je lako reci da to ne treba cekati. Uradite grupu sekreta, V+C bris i ako ima potrebe lecite po tim nalazima, zatim ponovite kolposkopiju i Papa test. Ako je i dalje prisutna III grupa po Papa-Nikolau uradite biopsiju grlica radi definitivne dijagnoze. Ne treba cekati i odlagati ovo sto sam Vam predocio.