Postovani, pre dve godine sam prvi put imala upalu Bartolinijeve zlezde, i ginekolog ju je "izlecila" gentamicin injekcijama, u leto ove godine sam drugi put dobila upalu i uradjena mi je incizija i drenaza i u gnoju je nadjena eserihija. Po antibiogramu mi je opet dala gentamicin injekcije i caj od brusnice. Nakon samo pet meseci, ja sam opet dobila uzasnu upalu, otisla u GAK Narodni front i rekli su mi da dodjem sutradan. Zlezda je u toku noci sama pukla, a oni su mi jos dodatno uradili inciziju i opet gentamicin injekcije i Orvagil lek 3*400mg, znaci na osam sati. Zanima me da li mi preporucujete marsupilizaciju ili vadjenje zlezde s obziron na ucestalost upale i kada se radi marsupilizacija da li kada je zleda pod upalom ili sad kad se smirila? Hvala unapred

    Odgovoreno: 25. 11. 2007.
    • Upala Bartolinijeve zlezde je opste prihvacena dijagnoza koja u stvari nije tacna - radi se o upalnom procesu u izvodnom kanalu B. zlezde koji se pod dejstvom upale pretvara u veci ili manji cisticni (gnojnog sadrzaja) tumefakt. U akutnoj fazi veoma je bolan i prakticno moze onesposobiti zenu u njenom normalnom funkcionisanju, cesto recidivira a to ste vec iskusili. U ak. fazi terapija je antibiotska- ab sirokog spektra , dok ne "sazri" a zatim se vrsi incizija, drenaza i obrada. To je resenje za akutnu fazu i u ovoj fazi se nista vise ne radi. Marsupijelizacija ili extirpacija se radi u " mirnoj fazi" kada prakticno dodje do inkapsuliranja procesa i bez znakova lokalnog zapaljenja( dakle radi se na "hladno") a vrsta operacije zavisi od operatora . Moj predlog je extirpacija. Ono o cemu Vi morate da vodite racuna je cistoca vaginalnog sekreta i terapija po antibiogramu (V+C bris), ali vrlo cesto i time cete prevenirati recidive. Panklav (ako niste alergicni na penicilin) je vrlo dobar kod infekcija E. Collli.