Poštovani doktore,
    imam 34 godine i prije 5 godina sam operisala cistu na lijevom jajniku, pa sam posle te operacije išla na laparoskopiju ili laparatomiju (rez je bio isti sa vanjske strane kao carski pri porodu), gdje je ustanovljeno da su mi jajovodi zalijepljeni i preporučili su mi IVF, koji je rađen 2005 god. i rodila sam zdravog dječaka u 39. nedjelji trudnoće. Prije par mjeseci radila sam ponovo IVF i ubačena su dva ploda koja se nisu implantirala, posle mjesec dana rađeni su nalazi ponovo za sledeću IVF gdje su veličine jajnika, odnosno volumen lijevog 4.8 ,a desnog 2.7 ml  i radila sam nalaz jajovoda hsg gdje je ustanovljeno da je desni prohodan, ali da je malo u nekim djelovima proširen, a lijevi potpuno zapušen i da ima kesice, odnosno neka proširenja i kako mi je objašnjeno (živim u Australiji) i koliko sam mogla razumjeti da se tu nakuplja tečnost toksična koja se nakon ubacivanja ploda izlije i uništi, odnosno ne da plodu da se on implantira i preporučuju mi da se jajovod odstrani. Nisam ih dobro razumjela da li jedan ili oba, pa me interesuje Vaše mišljenje da li se može poslije te operacioje iznijeti normalno trudnoća, da li se moraju primati neki hormoni i na koji način se radi ta operacija (da li je rez kao carski ili mali rez na pupku) i poslije koliko vremena se može ponovo ići na IVF ,da li su poslije vađenja jajovoda menstruacije normalne.
    Unaprijed zahvalna

    Odgovoreno: 29. 09. 2008.
    • Vama je rađena laparotomija (otvorena hirurgija). Operacija koja Vam je predložena je uklanjanje jajovoda koji su loši i to pretpostavljam oba, a to je pravilo kod IVF postupka. Vi imate tzv. Hidrosalpinx tubae (jajovod pretvoren u kesu ispunjenu tečnošću) i potrebno ga je ukloniti, a pošto ni drugi nije kako treba oba će ići napolje. Ta intervencija se radi laparoskopski (kroz pupak kako Vi kažete), oporavak je brz i već u sledećem mesecu možete na IVF, odnosno kada Vas spreme. Uklanjanje jajovoda ne predstavlja nikakvu prepreku iznošenju trudnoće, a funkcionisanje genitalnog sistema je isto (samo nemate jajovode i nikada više nećete moći ostati trudni na drugi način osim IVF)

Komentari na pitanje: #11667

    • Povezala sam jajovod dali mogu da operativnim putem da razvežem i gde