Zelim da mi vi kazete svoje misljenje i unapred sam vam zahvalna.Pre dva meseca Papa test mi je bio druga grupa s tim sto je uocena izrazita hipercelularnost.Na kolposkopskom pregledu uocene su promene i dobila sam terapiju:Macmiror vaginalete nakon pregleda i pre kontrole koja je trebala biti za dva meseca.Danas sam bila na kontroli i radjen mi je Papa i kolposkopki pregled. Kolposkopski pregled je pokazao fini mozaik i moj ginekolog predlaze biopsiju i ako Papa bude druga grupa. Interesuje me koliko biopsoja traje, koliko je bolna, koliko se placa i trebam li je raditi. Zelim da napomenem da sam imala samo jednog partnera,da nemam hpv kao i da mi niko u porodici nije imao slicne probleme.Takodje nemam pojacan sekret,menstruacije su mi uredne.Molim da mi odgovorite sto pre.

    Odgovoreno: 09. 05. 2008.
    • Ovo pitanje je kao tamni vilajet- ko uzme kajace se ko ne uzme opet ce se kajati. Prisutna je patoloska kolposkopska slika uz uredan PA nalaz. U ovakvoj situacijni moguca su dva puta: 1. aktivni (agresivni)a to je biopsija H-P verifikacija i eventualno "sredjivanje " grlica, i 2. pracenjei redovna kontrola. Ako planirate skoro trudnocu onda predlazem drugi put- jer porodjaj ima reparativni karakter na ovakve promene (tim pre sto se radi o finim promenama i urednom PA). Ako ne planirate trudnocu uskoro (1-godina) onda prvi put. Takodje mozete potraziti i kos jedno nezavisno misljenje.