Postovani doktore,molim vas za pomoc! Imam 20 godina,pre 3 meseca sam imala prvi seksualni odnos.Od tada nisam dobila menstruaciju,a od prosle nedelje imam sekret tamno braon boje.I pre prvog odnosa menstruacija mi nije bila redovna,tj.svakog drugog ili treceg meseca sam imala ciklus.Pa vas molim da mi kazete da li je sve to normalno i zasto se to desava.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Nije normalno.Menstruacija se javlja na 28 dana +- 5 dana - a to kod Vas nije slucaj. Vi verovatno pripadate zenama koje imaju sindrom policisticnih jajnika (PCOSy) koga karakterisu: retke menstruacije, jajnici zadebljale kapsule, poremecen hormonski status, povecana telesna tezina, pojacana
      dlakovost, losa tolerancija secera, izostanak ovulacije i samim tim posledicni sterilitet.  Kod ovakvog poremecaja (ne moraju biti prisutni svi simptomi) neophodna je pomoc ginekologa i ponekad endokrinologa koja se sastoji pre svega u definisanju problema-dijagnozi (mora da se uradi
      hormonski status i folikulometrija), a zatim korekcija poremeconog. Dakle  neophodno je da se javite ginekologu i konkretno pocnete da radite na svom problemu-ali pre toga uradite test na  trudnocu jer je i to moguce.