Nedavno sam uradila makroskopsku analizu i rezultati su:5 ovalnih i sitnocvoricastih isecaka do1x0,5x0,3cm,analiziranih u celini,u 9 parafinskih blokova. Mikroskopski:Nadjeni znaci skvamozne metaplazije delom imaturnog tipa u superficijelnom i glandularnom epitelu , kao i celije izgleda koilocita.Zlezde endocerviksa bez atipije , u stromi znaci hronicne inflamacije. Dg:CERVICITIS CRONICA CUM METAPLASIA SQUAMOSA EPITHELII SUPERFICIALIS ET GLANDULARIS PARTIM IMMATURA ET KOILOCYTOSIS FOCALIS. Molim vas mozete li kako prostije da mi objasnite znacenje svega ovoga i koliko je to u stvari ozbiljno i koji bi trebao da bude moj sledeci korak u izlecenju.Molim vas za odgovor sto prije,imam 20 godina,udata sam i planiramo da imamo decu,ne znam da li mi ovo moze predstavljati prepreku u tome.Pokusavamo vec 2 godine,takodje imam i neuredan ciklus.Najduza pauza izmedju dva ciklusa je 58 dana a najkraca 30 dana u poslednjih godinu dana.Verujte da ne znam vise sta da radim,uplasena sam i ocajna.Unapred vam hvala.

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Promena na grlicu koja je biopsirana pokazuje znake hronicne upale i znake sporadicnog-fokalnog kontakta sa virusnom infekcijom (koilocitoza). Posto je vec promena na grlicu biopsirana znaci da je postojala sumnjiva kolposkopska ili Papa slika, a dobijeni rezultati su dobri moj predlog je da promenu na grlicu "spalite" dijatermokoagulacijom ili tretirate laserom- time ce grlic u potpunosti biti oporavljen. Dal;je imate tek 20 godina i nemojte ocajavati imate dovoljno vremena za ispitivanje , a zatim i korekciju Vaseg stanja. Grlic nije razlog Vaseg steriliteta vec je to hormonska iregularnost u kojoj se Vi nalazite (verovatno  sindrom policisticnih jajnika). Potrebno je uraditi hormonski status, pratitti ciklus UZ-cno i proceniti da li imate ili ne ovulaciju- dakle potrebna je dijagnostika - jer normalan razmak izmedju 2 ciklusa je 28 dana a ne 58. Kada se problem definise moci ce i da se resi- da se hormonski stabilizujete-korigujete, da se ovulacija stimulise ako treba i da se ide na ciljane odnose ili inseminaciju (za pocetak). U medjuvremenu suprug da uradi spermogram i spermokulturu a Vi kada zavrsite sa grlicem bakteriologiju (V+C bris, mikoplazmu, ureaplazmu, toxoplazmu i hlamidiju).