Postovani doktore! Na pregledot kaj ginekolog se bese vo red kako sto toj mi kaza, no i uspat deka imam miozna matka za sto ne treba da se grizam.Imam 39 god. eden porogaj so zdravo dete i 4 prekidi na bremenost od koi 2 nenamerni.Menstrualniot ciklus nikogas ne mi bil redoven a pslednive 10 god mi doaga na dva i pol meseci so normalno krvarenje do 5 dena od koi 2 so pojak intenzitet.Vo tekot na poslednava godina nekolku pati navecer imav mnogu jaka bolka vo predelot na desen jajnik a ednas i na lev, so traenje od nekolku minuti.Na pregledot jajnicite se vo mn. dobra sostojba.Ve molam da mi odgovorite sto znaci 'miozna matka' i zosto gi osekam tie bolki a nema nikakvi problemi so jajanicite,i papa testot bese vo red samo so prisustvo na candida koja ne mi pravi problemi.Odnapred VI blagodaram na vasiot odgovor.So golem pozdrav od Makedonija.

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Miozna matka- miomatozna materica- znaci da je Vasa materica miomatozno izmenjena- a to znaci da je u celini nesto veca  i nesto grublje gradje (na ultrazvuku se tako prezentuje) a mogu biti prisutni i manji miomatozni cvorovi. Miom je benigni (dobrocudni) tumor materice i dosta je cest- otprilike svaka peta zena ima veci ili manji miom i zato Vam je doktor rekao da ne brinete. Kada udjete u menopauzu te promene regresiraju. Dovoljno je jednom godisnje UZ-cna kontrola. Sto se tice bola koji se javlja- obratite paznju: ako se 14 dana posle tog bola javi menstruacija onda se radi o bolu koji prati ovulaciju (oslobadjanje jajne celije)- normalan proces. Ako ovulacija nije uzrok uradite ks, urin, sedimentaciju, uz bubrega (moguce je da imate pesak).