Dragi doktore, vec nekih sest meseci pokusavam da zatrudnim ali mi ne uspeva!inace imam neredovne menstruacije na otprilike 60 dana,a poslednji put mi je menstruacija izostala skoro tri meseca pa sam pomislila da sam trudna,ali na zalost ubrzo sam saznala da nisam,tako da sam pocela da se plasim da nemam neki problem!Ponekad imam bol prilikom odnosa,a skoro sam uocila da imam crvenilo,koje je bilo umereno bolno na dodir,na ulazu u vaginu koje se povuklo za dva dana.Imam 20 god.i nisambila kod ginekologa,a pre nego sto odem htela sam da cujem vase misljenje i da li se plasim s razlogom?Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Menstruacija se normalno javlja na 28 dana +- 5 dana - a to kod Vas nije slucaj. Vi verovatno pripadate zenama koje imaju sindrom policisticnih jajnika (PCOSy) koga karakterisu: retke menstruacije, jajnici zadebljale kapsule, poremecen hormonski status, povecana telesna tezina, pojacana dlakovost, losa tolerancija secera, izostanak ovulacije i samim tim posledicni sterilitet.  Kod ovakvog poremecaja (ne moraju biti prisutni svi simptomi) neophodna je pomoc ginekologa i ponekad endokrinologa koja se sastoji pre svega u definisanju problema-dijagnozi (mora da se uradi hormonski status i folikulometrija), a zatim korekcija poremeconog- obicno je potrebno stimulisati ciklus (lekovima) izazivati ovulaciju i ici na ciljane odnose ili inseminaciju. Dakle neophodno je da se javite ginekologu i konkretno pocnete da radite na svom problemu- a imate ga.