Postovani Doktore.. Nemam redovne cikluse,od 17 godine, Pila sam hormonske terapije,ali bezuspesno,i imala sam Konizaciju... Posle svake hormonske terapije od 6 ili 9 meseci imam 1,ili 2 meseca normalne cikluse,posle se problem vraca.. Na poslednjem pregledu sam imala uvecan desni jajnik,a ciklus od februara ove godine nisam imala.. Sta da radim? Zelela bi da ostanem u drugom stanju. Kome da se obratim? Zivim u Beogradu. Da li moze da se ostane u drugom stanju iako nemam redovne cikluse? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 30. 04. 2008.
    • Moguce je da ostanete trudni i ako nemate redovne cikluse. Ipak najbolje bi bilo da se obratite svom ginekologu koji ce prvo definisati Vase stanje- uraditi hormonski status i folikulometriju- cime ce se utvrditi sta je konkretno problem kod Vas (mada po anamnezi lici na sindrom policisticnih jajnika-vise puta sam pisao o tome). U tom slucaju verovatno ce biti neophodno da se cilkus stimulise, UZ-cno prati, izazove ovulacija i ide na ciljane odnose ili inseminaciju. Dakle pristup Vasem problemu je kompleksan, ali resiv i Vi mozete ostati trudni, ali ce verovatno biti potrebna pomoc ginekologa. Za pocetak porazgovarajte sa svojim ginekologom (moze i iz domazdravlja ) a on ce Vas usmeriti dalje (ja nisam iz Bgd-a pa tako nemam uvid u realnu situaciju na terenu). U trudnoci -moj savet je serklaz (zbog konizacije).