Postovani doktore, imam 23 god.i vec neko vreme me proganja jedan isti problem. Naime, pre tacno 2 godine sam slucajno otkrila malu izraslinu, preciznije lopticu cvrste konzistencije, koja je lokalizovana u predvorju vagine. Obratila sam se lekaru. Bila sam jako uplasena. Receno mi je da se radi o zapaljenju Brunerove zlezde. Odmah je uradjen i bris, a nalaz je bio uredan. Nisam dobila terapiju, zato sto su smatrali da je to stanje koje ne treba "dirati"ako se ne jave neki simptomi ili eventualno pogorsanje. U medjuvremenu, promena je i dalje iste velicine(nije se smanjila niti povecala), ne osecam nikakve tegobem,ni bolove. Interesujeme vase cenjeno misljenje! Unapred zahvalna, NM

    Odgovoreno: 29. 04. 2008.
    • Bartolinijeve ( a ne Brunerove) zlezde smestene su u zadnjoj donjoj trecini velikih usana i svojim sekretom vlaze ulaz vagine (to im je namena). Infekcija obicno dovede do zatvaranja izvodnog kanala i to se manifestuje akutnim Bartolinitisom. U akutnoj fazi ovaj problem se ne moze resiti operacijom vec samo incizijom, ili antibiotskim tretmanom. Kada upala prodje moze se formirati "hladna" cisticna tvorevina (to je verovatno sada kod Vas) i to je period kada se radi totalno uklanjanje promene- cime se problem u
      potpunosti resava. Ako se cista ne povecava i ne smeta Vam onda je mozete tolerisati, ali ce ona uvek biti moguca tacka buduceg zapaljenja i Vasih problema. Dakle ja sam za extirpaciju sada kada je cista "hladna" da Vam sutra ne bi pravila probleme.