Imam 39 godina i u 17-toj sam nedelji trudnoće. U 36-toj godini rodila sam zdravu devojčicu. Od osmog meseca imala sam povišen pritisak koji je ostao i nakon porođaja. Sada od samog početka koristim metildopu ujutru i uveče po jednu tabletu. Lekar mi je preporučio mirovanje zbog povišenog pritiska a i zbog bolova koji su se javili u poslednjih par dana ukoliko se više krećem ili duže sedim. Putovanje automobilom mi je izuzetno naporno i bolovi se pojačavaju. Da bi otišla na zakazanu amniocentezu moram putovati dva sata. Da li tegobe koje osećam mogu povećati rizik od pobačaja nakon intervencije. Napominjem da su rezultati ultrazvučnog i ginekološkog pregleda uredni i da mi je samo savetovano mirovanje.

    Odgovoreno: 29. 04. 2008.
    • Postovana, vrlo mi je tesko da odgovorim na pitanje ovog tipa. Potrebno je iskljuciti pre svega urinarnu infekciju koja moze imati ovakav efekat (subjektivni), te u tu svrhu savetujem da uradite krvnu sliku, urin, urinokulturu, V+C bris i C-reaktivni protein. Ove labor. analize pokrice jedan deo mogucih uzroka Vasih bolova. Sa druge strane potrebno je da ginokolog koji Vas prati uradi ginekoloski pregled i proveri nalaz na grlicu- tu ce se konstatovati da li bolovi koje osecate imaju efekat na promenu nalaza na grlicu- sto je najvaznije u ovom trenutku. I trece nece Vam smetati da se ukljuci Dabroston 3x1 (oralni preparat progesterona) makar kao test- da se vidi da li ce ukljucivanjem ovog leka intezitet bolova biti manji ili ce potpuno nestati (slobodno mozete u dogovoru sa Vasim Dr da ukljucite ovaj lek -do 20-te nedelje). Moguce je takodje da sve bude u redu (analize), da nema promena na grlicu a da Vi opet osecate bolove- takvi bolovi se nazivaju Braxton-Hickosovim kontrakcijama i to su kontrakcije kojima materica "vezba" (nemaju efekat na grlic). Amniocenteza je invazivna metoda i procenat pobacaja je 0,5-1%. Ako se vec nalazite u stanju preteceg pobacaja (bolovi,promene na grlicu) onda intervencija moze povecati rizik. Mi u Nisu posle intervencije dajemo 4 tbl. Dabrostona odjednom i jednu infuziju sa Gynepralom ili Partusistenom. Posle toga zena ide kuci istog dana. Put od dva sata nije faktor rizika. Sve zavisi od procene Vaseg Dr i naravno svega onog sto sam Vam napisao.