Postovani doktore,molila bih Vas da mi pomognete.Pre vise od godinu dana imala sam prekid trudnoce.Tad sam pocela da imam bolove u donjoj karlici koje pre toga nikad nisam imala.Od tad cesto idem kod ginekologa.Svi su nalazi(kolposkopija,papa,bris...)uvek bili uredni.Ultrazvuk je nekad pokazivao blago uvecane jajnike,nekad cistu koja pukne posle nekog vremena.Predposlenji put je i UZ bio uredan,a danas su jajnici bili policisticni.Jajnici me sve cesce bole i na sve duze,menstruacije su postale mnogo bolne,i odnosi takodje.Doktor mi je rekao da sumnja na endometriozu,ali da pre laproskopije ipak pokusamo sa lekovima(hormonskim putem) i dao mi da od sledeceg ciklusa pocnem sa kontraceptivnim pilulama i koristim ih 6 meseci. Zanima me da li postoji mogucnost da meni ti hormoni "smanje" endometriozu(u smislu da se tkivo endometrijuma koje je van materice svede na minimum al ipak postoji) i uklone tegobe i da se tako stekne utisak da vise nemam endometriozu,a ona ipak postoji i na kraju ostanem neplodna? Da li da pocnem sa pilulama ili se ipak odmah opredelim za laproskopiju?Jer bolovi su postali nepodnosljivi... Mnogo zahvalna!!! Jelena

    Odgovoreno: 28. 04. 2008.
    • Najbolje bi bilo da probate da ostanete trudni- to je najbolji prirodni lek za endometriozu. Ako to nije u Vasim planovima onda je terapija kontraceptivima ispravan potez Vasg lekara. Oralna Kontracepcija ce smanjiti Vase tegobe , smanjice se hormonska stimulacija tog ektopicnog endometrijuma
      i on ce doziveti regresivne promene (mala je verovatnoca da ce kompletno biti eliminisan). Necete postati neplodni pogotovu ako se u vidu ima cinjenica da ste vec imali uspesnu trudnocu. Dakle redosled je sledeci: OK, pa kada prekinete tu terapiju sledi trudnoca i tek ako tu bude bilo problema laparoskopija (mislim da ih nece biti).