Poštovani! Molim Vas da mi odgovorite da li je potrebna intervencija i koje vrste ako su mi nalalzi sledeći: Papa II (nekoliko uvećanih jedara), VS - druga grupa, biopsija - Ectropion Epidermisatus, Cervicitis chronica non specifica, CIN 1 (L-SIL). Imam 32 godine, nisam rađala.U kojoj meri ova dijagnoza može da ima uticaja na planiranje trudnoće ?Unapred hvala!

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Vasa dijagnoza je Cevikalna Intraepitelna Neoplazija I - sto znaci da se radi o najblazem stepenu prekanceroze. Ovakvo stanje ranije se tolerisalo i pratilo (kontrola za godinu dana , pa biopsija ponovo...). Danas je stav drugaciji- savetuje se uklanjanje promene jednom od ablativnih metoda  dijatermokoagulacijom ("spaljivanje") ili laser vaporizacijom (cime se lecenje zavrsava). I jedna i druga metoda su efikasne s tim da je laser savremenija metoda posle koje je oporavak mnogo brzi. Znaci moj savet je da promenu "eliminisete" jednom od ove dve metode i zatim mirno krenete u trudnocu (opravak od 1-2 meseca je dovoljan). Takodje Vam moram napomenuti da trudnoca i prirodni porodjaj mogu imati reparativan karakter na ove promene ( t..j da ih posle porodjaja vise ne bude), ali moj predlog je prva opcija. Intervencija nece imati nikakve stetne posledice ni po Vas  (naprotiv), a ni po planiranje  a i samu trudnocu.