zdravo pocituvan doktore!jas sum od Makedonija,sakam da vi postavam edno prasanje.Prethodnata menstruacija imav mnogu jaki bolki,isto taka i posle menstruacijata,bev na ginekoliski pregled,doktorkata mi rece deka sum imala nepuknata jajcekletka,i taja gi predizvikuvala jakite bolki,seto toa bilo poradi hormonsko poremetuvanje.Sega imam menstruacija,no nemam bolki,dali e mozno samo odsebe da ima pukanto ili povtorno treba da pojdam da se posovetuvam so doktorkata? Ocekuvam vas odgovor!

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Svaka zena ima pravo na 2-4 iregularna ciklusa godisnje - to je fizioloska pojava. Ono sto se Vama desilo nije retko ( i naziva se perzistentni folikul), ali obicno nije praceno bolovima vec izostankom menstruacije. Sudbina perzistentnog folikula je uglavnom spontana regresija-nestajanje. Ako sada uredno menstruirate i nemate bolove ne morate ici kod Dr, ali za par meseci napravite UZ-pregled. Pozdrav.