Postovani doktore, prosli put Vas odgovor me jako smirio. Medjutim i treceg meseca uzastopno je dokazana ovulacija na levom jajniku. Da li postoji nacin da proverim da li uopste postoji sansa za ovulacijom na desnom jajniku obzirom da je na njemu operisana cista zutog tela. Ponavljam da mi je desni jajovod prohodan dok je levi slabije prohodnosti. Zasto se ovulacija uvek desava levo? Suprugov poslednji spermogram je u redu osim sto ima vise abnormalnih formi spermatozoida od normalnih. Napisali ste mi u proslom odgovoru da mogu da idem na neke terapije zagrevanjem i laserom. Mozete li mi malo blize reci sta je to i gde mogu da uradim takvu vrstu terapije ako ce mi pomoci kod ovulacija. Prilicno sam uplasena, ne znam koliko smem da cekam, sada mi je 31 godina.

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Odgovori: 1. Folikulometrijom u nekoliko ciklusa uzastopce utvrdicete na kom jajniku je ovulacija i da li je uopste ima (samo na taj nacin), a da li ce je biti na desnom to ne mogu da znam- trebalo bi
                    2.Suprug neka konsultuje urologa za terapiju (prestanak pusenja, oligogal sa selenom ili eventualno nesto drugo za poboljsanje kvaliteta sperme;
                    3. Na odeljenju za fizikalnu medicinu postoje tretmani za KTD i Magnet, a mislim i laser- namenjeni zenama sa problemom steriliteta.
                    4. Dajte sebi rok do septembra idite negde gde je toplo, prestanite da razmisljate  o trudnoci, pa ako se nista ne desi od septembra krenite u akciju. Imate vremena.