Postovani doktore,prosle godine 19 jula prekinuta mi je trudnoca u 21 nedelji,a dijagnoza je Holoprosencephalio foetus.Napominjem da imam zdravu devojcicu staru 3 god,sa kojom je trudnoca protekla bez ikakvih problema.Autopsija nije pokazala nikakvo genecko ostecenje,uzrok je 99.99% virusnog porekla,tako mi je receno.Imam 32 godine i prof.dr. Plecas sa GAK mi je rekao da vec posle sest meseci ostanem u drugom stanju.Receno mi je da to ne moze ponovo da se desi,ali ja se jako plasim da pokusam i ako jako zelim drugo dete.Molim vas da mi kazete nesto o tom oboljenju i da me posavetujete sta da radim,da li da pokusam sa jos jednom trudnocom.Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Naravno da cete pokusati i uspeti sa sledecom trudnocom- to Vam je vec receno i ja sam sa tim saglasan. Holoprozencefalija predstavlja udruzene anomalije lica i mozga nastale kao posledica parcijalnog razvoja telencefalona (deo CNS-a). Incidenca: 6-12:10000 zivorodjene dece (polovina ima i hromozomski poremecaj-trisomio 13). Etiologija:  autozomalno-dominantno,recesivno i monogenetsko nasledjivanje i infekcija (CMV i toxoplazmoza), dijabetes majke su cinioci koji se okrivljuju za poremecaj.