1. Geni za nasledni oblik gluvoće

    Pitanje broj: #54303

    Suprug i ja planiramo prvu trudnoću. Njegov rođeni deda sa očeve strane je bio gluvonem, a i stric ima odredjenih problema sa sluhom. Čini mi se da je i ranije u porodici bilo sličnih slučajeva. Interesuje me da li je moguće da se ta anomalija prenese na dete, i da li je i na koji način moguće proveriti u trudnoći da li će dete biti gluvonemo?

    Odgovoreno: 28. 02. 2010.
    • Na Institutu za sudsku medicinu u Beogradu možete proveriti da li Vaš suprug i Vi nosite gene odgovorne za nasledni oblik gluvoće. Ako niste nosioci, nemate razloga za zabrinutost ove vrste. A ako slučajno jeste, onda se biopsijom i analizom horiona na tražene gene u trudnoći može utvrditi da li je će dete biti gluvo ili ne.