1. Da li je Edwardsov sindrom nasledan?

    Pitanje broj: #49180

    Trudnoća je začeta In vitro fertilizacijom (IVF-om), međutim na pregledu, i kasnije horionbiopsiji, ustonovljena je trizomija 18, i sledeći dan sam abortirala u 13. nedelj. Interesuje me, da li je ovaj Edwards sindrom nasledan od mene ili partnera, da li je zbog IVF postupka i koja je verovatnoća da se ponovi? Imam 40 god i nemam dece.

    Odgovoreno: 05. 01. 2010.
    • Ako je u osnovi Edvardsovog sindroma trizomija hromozoma 18, onda takav Edvards nije naslednog karaktera. Žene posle 35 godina imaju veću šansu da začnu ovakav plod od onih koje su mlađe od 35. Ovaj događaj nije povezan sa vantelesnom oplodnjom. Trebalo bi da ponovo pokušate da ostanete u drugom stanju i obavezno uradite horiocentezu kao što ste i ovog puta.