Molim vas da mi odgovorite sta znaci ovaj nalaz: 46, xx 47, xxx numericka hromozomska aberacija u mozaicnoj formi.

    Odgovoreno: 17. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Normalan kariotip žene je 46, xx. Ovaj nalaz znači da je u nekim ćelijama žene čiji je kariotip analiziran prisutno dva, a u nekim ćelijama tri x hromozoma. Nemate razloga za zabrinutost. Dosadašnja istraživanja ukazuju na to da čak ni prisustvo tri x hromozoma u svim ćelijama žene nema značajniji uticaj na fenotip. Fertilnost je kod ovakvih osoba očuvana.