Postovani, pre pola godine na predlog supruga koji je inace grk, uradila sam u grckoj gde zivimo, analizu krvi kako bi proverili u slucaju trudnoce postoje li bolesti koje bi se mogle preneti na bebu. Pronasli su mi tzv stigmu ili talasemiju, na osnovu vrednosti hbf 2. 40% a granica je pise 2. 00 sto mi u srbiji nikada i niko nije rekao tako da sam bila vise nego iznenadjena narocito kada su mi rekli da ukoliko i suprug ima gen za anemiju postoji velika sansa da dete ima tesku anemiju. Zelimo dete, i uradili smo dodatne analize pre par dana oboje ovoga puta ali rezultati nam stizu oko 10. Decembra. Najiskrenije vas molim za misljenje, ukoliko i partner ima stigmu, mozemo li sta uciniti kako bi uskoro postali roditelji. . . . Ukoliko je moguce odgovor bih volela da dobijem i na imejl. Srdacno hvala, jovana

    Odgovoreno: 23. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Niste mi napisali kojim ste se dodatnim analizama podvrgli, ali u svakom slučaju kada budete ostali u drugom stanju podvrgnite se prenatalnoj dijagnostici (horiocenteza ili amniocenteza) i utvrdite da li je plod nosilac ili ne mutacija odgovornih za talasemiju.