Postovani planiram brak sa svojom devojkom ali u njenoj porodici ona ima dve rodjene sestre koje boluju od cerebralne paralize i od njene mame brat i sestra su bolovali od misicne distrofije (nisu zivi, nije utvrdjen tip distrofije) , moje pitanje je: da li su te bolesti nasledne i da li nasi potomci mogu da naslede nesto od toga, da li je moguce genetskim testom utvrditi da nema bojazni od toga i kojim?

    Odgovoreno: 23. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Veliki broj različith uzroka može da dovede do cerebralne paralize, dok je mišićna distrofija isključivo nasledna bolest. Najčešći oblici mišićnih distrofija su mišićna distrofija dišenovog i mišićna distrofija bekerovog tipa. Vaša devojka može da se podvrgne testiranju u kojim bi se utvrdilo da li je ili ne noslilac mutacija u genu za distrofin. Ako je nosilac neke od tih mutacija, predlažem da se u svakoj trudnoći podvrgne prenatalnoj dijagnostici (horiocenteza ili amniocenteza) kako bi se utvrdilo koga je pola plod i da li je nosilac mutacije li ne. Dečaci nosioci mutacija oboljevaju od mišićne distrofije, dok su devojčice nosioci najčešće zdrave ali mogu da ovu mutaciju dalje prenesu na potomstvo.
      ako vaša devojka nije nosilac neke od ovih mutacija, budite bez brige.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #46012

    • Molim vas, da mi objasnite sta znaci kariotip 46. Xy, (16) del 23. 1