Postovana dr marija vukelic! Pre tri nedelje sam radila prekid trudnoce u 26 nedelji zbog ustanovljenih anomalija ploda osteohondrodisplanzije utvrdjena anomalija oba femura koja nije korektibilna, oba femura su nesto kraca. Odjek osifikacije femura normalan. . . Suprug ima 31 godinu elektricar a ja 23 frizer oboje smo zdravi. U mojoj porodici nije bilo ni takvih ni slicnih slucajeva u suprugovoj porodici jedna osoba sa malignitetom. Zanima me koja je verovatnoca da se to dogodi i u sledecoj trudnoci (to mi je bila prva) da li je moguce da su u pitanju geni a oboje smo zdravi hvala unapred!

    Odgovoreno: 29. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Osteohondrodisplazija nije jedna bolest već grupa naslednih bolest koje zahvataju skeletni sistemi. Njihovo nasleđivanje se razlikuje. Kada bi znali koja je od ovih bolesti bila u pitanju kod vašeg nerođenog deteta moglo bi da se ispita da li ste vi i vaš suprug nosioci izmenjenih gena koji dovode do konkretnog tipa osteohondrodisplazije ili je u pitanju nova mutacija u polnim ćelijama vas i vašeg supruga. Inače, izmenjeni geni koji su izazivači nekih naslednih bolesti mogu godinama da se provlače neprimećeno u porodicama jer su njihovi nosioci potpuno zdravi. Verovatnoća da se ovakva trudnoća ponovi postoji. Narednu trudnoći redovno pratite ultrazvukom.