Postovana, mom sinu koji je rodjen pre 2, 5 god. Na rodjenju je amputirana ruka u nivou lakta zbog gangrene desne podlaktice, koja je vidjena na rodjenju. Daljim ispitivanjem nakon par meseci ustanovljena je znacajna hipofunkcija levog bubrega na kom su se nalazile tackaste i linearne hiperehogene promene duz krvnih sudova. Daljim ispitivanjem je utvrdjeno da ima nizak protein c 37% , i da je nosilac fv leiden mutacije heterozigot. Zanima me da li je potrebno sprovesti ispitivanje moje starije cerke (8 god) , mog supruga (37god) i mene (29god) . Napominjem da ni jedno od nas troje nije do sada imalo problema vezanih za zgrusavanj krvi tj. Nije dijagnostikovano. Molim za odgovor brinem zbog cerke (kada dodje do prvih menstruacija, porodjaja. . .) i da li je moguce da navedena mutacija sinu stvara spontane tromboze. Unapred zahvalna zabrinuta majka.

    Odgovoreno: 27. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Na nastanak tromba u krvnim sudovima utiču mnogi faktori. Heterozigotni nosioci fv leiden mutacije imaju 5-10 puta povišen rizik od nastanka dubokih venskih tromboza. Moguće je da je kod vašeg sina nasledni faktor dominantan. Bilo bi dobro da se svo troje testirate na nosilaštvo navedene mutacije.