Postovani, prije par dana sam u razgovoru sa mojim ginekologom dosla do saznanja da postoji genetsko savjetovaliste. Naime, interesovala me je mogucnost naslijedjivanja karcinoma. U mojoj porodici od 2000. Godine ta bolest je i vise nego prisutna. Moja tetka tatina sestra je imala karcinom dojke, zatim moja baka tatina majka je imala karcinom pluca, moj deda majkin otac je imao karcinom debelog crjeva, onda moj otac je imao karcinom u predjelu grla i odstranjene su mu glasne zice, i prije par mjeseci moja majka je operisala tumor na dojci. Ja sam jako zabrinuta vec izvjesno vrjeme i bila bih vam jako zahvalna ukoliko bi mi odgovorili i posavjetovali me gdje da pronadjem pomoc. Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 17. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Genetika malignih tumora je veoma kompleksna i nedovoljno razjašnjena. Na razvoj maligniteta ne uticu samo genetski faktori već i faktori sredine (životne navike, pušenje, način ishrane. . .) . Danas je moguće uraditi skrining samo nekih gena čije se mutacije povećavaju verovatnoću njihovih nosilaca da obole od određenih tipova maligniteta. Zbog bogate porodične anamneze trebalo bi da se obratite i potražite savet i mišljenje na institutu za onkologiju kliničkog centra u beogradu ili institutu za onkologiju kliničkog centra u nišu.