Postovani interesuje me da li sin uvijek nasljedjuje rupicu na bradi, koju ima i otac?

    Odgovoreno: 15. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Rupica na bradi se nasleđuje kao autozomno-dominantno svojstvo. U reproduktivnom odnosu muškarca koji ima rupicu na bradi (ako je homozigot tj. Nosi na oba hromozoma po jedan dominantan gen koji determiniše pojavu rupice na bradi) i žene koja nema rupicu na bradi (ni na jednom od hromozoma ne nosi gen koji određuje rupicu na bradi) sva deca će imati rupicu na bradi.

      ako u reproduktivni odnos uđu muškarac koji je heterozigot (samo na jednom hromozomu nosi dominantan gen koji određuje rupicu na bradi) i žena koja nema rupicu na bradi prilikom svakog začeća je verovatnoća od 50% da će dete dobiti dominantan gen a samim tim i rupicu na bradi.
      inače, nasleđivanje ove osobine nema nikakve veze sa polom deteta.