Poštovana,
    Molim hteo bih znati, kako i koliko utiče na pojavu mutacije gena brak imeđu rođaka (brat sestra, brat sestra od strica) i pojavu naslednih oboljenja?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 01. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Brak između srodnika ne utiče na nastanak mutacija već povećava verovatnoću da se identične mutacije prisutne u naslednom materjalu roditelja (a nasleđene od istog pretka ili predaka) nađu kod potomaka u homozigotnom stanju i dovedu do ispoljavanja štetnih efekata.
      Pozdrav.